Suudi Arabistan-İran Krizi

Katar, İran Büyükelçisi’ni geri çağırdı

Katar, İran Büyükelçisi’ni geri çekme kararı aldı. Suudi Arabistan-İran geriliminin ardından müttefik ülkelerden Bahreyn, Sudan ve Kuveyt de Büyükelçilerini İran’dan geri çekmişti

iran-suudi-arabistan-krizi-idam

Suudi Arabistan’ın Şii din adamı Ayetullah Nimr Bakır el-Nimr’i idam etmesinin ardından İran’ın başkenti Tahran’daki Suudi Büyükelçiliği ve Meşhed kentindeki Suudi Konsolosluğunun ateşe verilmesinin ardından Arap yarımadasındaki Suudi Arabistan müttefiki ülkelerden İran’a tepkiler devam ediyor.

Bahreyn ve Kuveyt’in ardından bu kez Katar büyükelçisini geri çekme kararı aldı.

Böylece Suudilerin İran’a yönelik hamlesine Bahreyn’den sonra katılan üçüncü Körfez işbirliği Teşkilatı ülkesi Katar oldu.

Katar Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, bu sabah Katar’ın, Tahran’daki Suudi Arabistan Büyükelçiliği’ne yönelik saldırıların ardından büyükelçisini geri çekme kararı aldığı aktarıldı.

Suudi Arabistan’daki İranlı diplomatlar özel uçakla ülkelerine döndü

Tahran ile Riyad arasında yaşanan idam krizinde son hamle olarak İranlı diplomatlar Suudi Arabistan’ı terk etti ve ülkelerine döndü.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı, Şii din adamı Şeyh Nimr Bakır el-Nimr’in idamıyla başlayan süreçte bugün İranlı diplomatların Suudi Arabistan’ı terk ettiğini bildirdi.

iran-suudi-arabistan-krizi-idam-harita

Habere göre Riyad ve Cidde’deki büyükelçilik çalışanları İran’dan gelen özel bir uçakla Suudi Arabistan’ı terk etti.

Suudi Arabistan’ın aralarında ülkenin önde gelen Şii din adamlarından El-Nimr’in de bulunduğu 47 kişiyi idam etmesinin ardından iki ülke arasında ipler tamamen kopmuş ve diplomatik ilişkiler kesilmişti. Suudi Arabistan hafta başında, İranlı diplomatların ülkeyi terk etmeleri için 48 saat süre vermişti.

İran’da görevli Suudi Arabistanlı diplomatlar ise önceki gün ülkelerine geri dönmüştü.

Öte yandan İran’ın Dışişleri Bakan Yardımcısı iki ülke arasında durma noktasına gelen ilişkilerden Suriye’nin barış görüşmelerinin de etkileneceği yorumunda bulundu.

Suudi Arabistan ile İran arasındaki krize, sosyal medya paylaşım sitesi Twitter’dan da yorumlar yapıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir