Somalide Türk heyetine bombalı saldırı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Somali ziyareti öncesi, Mogadişu’daki Türk heyetini hedef alan bombalı bir saldırı düzenlendiği bildirildi. Saldırıyı El Şebab terör örgütü üstlendi.
Dışişleri yetkilileri saldırıda ölen Türk vatandaşı bulunmadığını Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin de şu aşamada iptalinin söz konusu olmadığı belirtti.
turk-heyetine-bombali-saldiri
İŞTE O ÖRGÜTÜN GÖRÜNTÜLERİ VE KİMLİKLERİ – TIKLAYIN!
Yetkililer şunları söyledi: “Öncü giden polislerin kaldığı otele bombalı araçla saldırı düzenlenmiş. Araç otelin kontrol mekanizmasında patlatıldı. Vatandaşlarımız etkilenmedi. Sadece bir vatandaşımız otelin camlarının patlamanın etkisi ile kırılması sonucu çok hafif bir şekilde yaralandı.” Reuters’a açıklama yapan Somali polisi, saldırının bomba yüklü araçla yapıldığını belirtti. Polis, Türk heyetinden ölen ya da yaralanan olmadığını açıkladı.
İKİ SALDIRGAN DAHİL EN AZ BEŞ ÖLÜ
Büyükelçi Olgan Bekar şunları söyledi: “Bomba yüklü araç güvenlik noktasında patlatıldı. Elimizdeki ilk bilgilere göre güvenlik noktasındaki üç Somalili güvenlik gücü hayatını kaybetti. Saldırganların da iki kişi olduğunu ve aracın içinde öldüklerini öğrendik. Olayı yakından takip ediyoruz. Resmi olarak saldırıyı üstlenen bir örgüt yok henüz. Ancak bu saldırıyı yapabilecek kapasitedeki örgütler de belli. Güvenlik önlemleri Sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti öncesinde en üst seviyede alınmıştı. Akşam saatlerinden sonra yollar kapatılacaktı. Ancak güvenlik önlemlerinin daha da artırılmasını istedik ve artırılacak.” Dışişleri yetkilileri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ziyaretinin de şu aşamada iptalinin söz konusu olmadığını belirtti. AFP’ye konuşan görgü tanıkları, “SYL” isimli otelin kapısına doğru hızla yaklaşan bir otomobil gördüklerini, ardından da şiddetli bir patlama yaşandığını söyledi. AFP, saldırı sırasında otelde Türk heyetinden yaklaşık 70 kişinin olduğunu belirtti. Anadolu Ajansı, otelin Cumhurbaşkanlığı Sarayı yakınlarında olduğunu belirtti. Afrika gezisi kapsamında bugün Etiyopya’da temaslarda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, yarınki Cibuti ziyaretinin ardından Somali’nin başkenti Mogadişu’ya geçeceği açıklanmıştı.
ERDOĞAN ZİYARETİNİ İPTAL ETMEDİ Somali’deki Türk heyetine yönelik bombalı saldırının ardından gözler, Etiyopya ziyaretini sürdüren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a çevrildi. Cumhurbaşkanı kaynakları Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Somali’ye yapacağı ziyarete ilişkin şu an için bir değişikliğin söz konusu olmadığını bildirdi. Edinilen bilgiye göre, Afrika gezisi kapsamında Etiyopya’da bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan yarın Somali’nin başkenti Mogadişu’ya geçeceği açıklanmıştı. Somali’deki sözkonusu saldırının ardından Erdoğan ziyaretini iptal etmedi. Erdoğan, yarın Somali’de olacak.
DAVUTOĞLU: İNCELEMELERİMİZ SÜRÜYOR Başbakan Ahmet Davutoğlu, Somali’de düzenlenen bombalı saldırı ile ilgili yaptığı açıklamada, “Saldırının doğrudan bizim heyeti hedef alıp almadığı konusunda incelemeler devam ediyor” dedi. Davutoğlu açıklamasında, “Biraz önce Somali büyükelçimizle görüşme gerçekleştirdim. Tabii Somali zaten güvenlik riski bakımından yüksek bir riske sahip olan bir ülke. Sadece sayın Cumhurbaşkanımızın ziyareti nedeniyle değil, birkaç gün önce de terör saldırısında Somali güvenlik güçlerinden hayatını kaybedenler oldu. Bu saldırıda da 3 Somalili kardeşimiz hayatını kaybetti, Allah’tan rahmet diliyorum. Bizim ön heyet olarak gitmiş heyetimizin kaldığı otelin karşısında bir saldırı söz konusu. Tabi doğrudan bizim heyeti hedef alıp almadığı konusunda incelemeler devam ediyor. Büyükelçimiz her türlü tedbiri Somalili yetkililerle birlikte alıyor. Biz 2012’de sayın Cumhurbaşkanımız Başbakanken ben Dışişleri Bakanıyken de Somali’ye gittiğimizde çok daha zor şartlarda oraya gitmiştik. Ama gitmekten vazgeçmedik. Şu ana kadar gördüğüm kadarıyla da sayın Cumhurbaşkanımız da gitme iradesini sürdürüyor. Riskler olur, ama Türkiye’nin böyle riskli durumlarda her zaman kararlı tutumu değişmez. Afrika politikamız bizim en öncelikli politikalarımız arasındadır. Davos’ta da dün de İngiltere’de yaptığımız görüşmelerde ekonomik pazarların daralması konusunda alan genişlemesini sağlayan politikalardan biri Afrika politikasıdır. AB’de pazar daraldığında komşu ülkelere yöneldik, komşu ülkelerde sıkıntılar yaşandığında Latin Amerika’ya, Afrika’ya yöneldik. Bizim bu hem ahlaki Somali bağlamında söylüyorum, hem de ekonomik alan itibariyle de stratejik kararlarımızdan dönmemiz olmaz. Bu konuda kararlı bir şekilde yolumuza devam edeceğiz. Bunu da salt Türkiye’ye yönelik bir saldırı olarak değerlendirmekte doğru olmayabilir. Araştırmalar devam ediyor. İnşallah sayın cumhurbaşkanımızda Somali’ye gidecekler, sağ ve salim olarak ülkemize gururla onurla dönecekler ülkemize 2012’de olduğu gibi. Bu konuda da inşallah hiç kimsenin tereddüdü olmamalıdır” dedi.
TÜRK BÜYÜKELÇİLİĞİ SALDIRIYA UĞRAMIŞTI Mogadişu’da daha önce de, Haziran 2013’te Türk Büyükelçiliği’nin ek binası önünde intihar saldırısı düzenlenmiş, çatışmada polis memuru Sinan Yılmaz şehit olmuştu. Saldırıyı Türkiye’nin Somali’ye desteğinden rahatsız olan El Kaide bağlantılı El Şebab örgütü üslenmişti. Somali’de Türk heyetini hedef alan saldırıyı Eşşebab üstlendi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yarınki Somali ziyareti öncesi, Mogadişu’daki Türk heyetini hedef alan bombalı saldırı akıllara Türkiye’nin Somali’ye desteğinden rahatsız olan El Kaide bağlantılı Eş Şebab örgütünü getirdi. Bu yöndeki şüpheler kısa süre sonra doğrulandı ve Eşşebab saldırıyı üstlendi. Eş Şebab örgütü Türkiye’yi hedef alan açıklamaları, THY güvenlik şefine düzenlediği suikast ve Türk Konsolosluğu’na yapılan saldırılarla biliniyor. Örgüt 2013 yılında başkent Mogadişu’da Türk Büyükelçiliği’nin ek binası önünde düzenlediği intihar saldırısıyla gündeme gelmişti. Türk Büyükelçiliği çalışanlarının kaldığı ek bina önüne araçla gelen üç saldırgandan ikisi çıkan çatışmada öldürülmüş, diğerinin üzerindeki bombayı patlatması sonucu saldırgan ve bir özel harekat polisi şehit olmuştu. Yine Mogadişu’da geçen sene Mayıs ayında Türk Hava Yolları’na (THY) güvenlik hizmeti veren bir firmanın Güvenlik Şefi Sadettin Doğan’a silahlı saldırıda bulunmuştu.
MEŞRU HEDEF TÜRKİYE El Şebab örgütü sözcüsü, geçtiğimiz yıl El Cezire’ye yaptığı açıklamada, “Müslüman halkın en büyük düşmanı NATO ve onun parçası olan Türkiye” demiş, Türkiye’nin Meşru hedefler arasında olduğunu belirtmişti. Kaynak: http://www.mynet.com/haber/dunya/share-1670885-1?utm_medium=copy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir