IŞİD Ürdünlü pilotu diri diri yaktı

IŞİD, esir aldığı Ürdünlü pilotu diri diri yaktığı videoyu yayınladı. İntikam sözü veren Ürdün, tutuklu IŞİD militanları Sacide er-Rişavi ve Ziyad Kerbuli’yi idam etti.
ısid-pilot-yakti-urdun
Yayınlanan videoda Ürdünlü pilot Muaz Safi El-Kesasibe’nin turuncu bir elbiseyle kafes içinde olduğu ve diri diri yakıldığı görülüyor. IŞİD, gerçekleştirdiği vahşeti bu görüntülerle duyurdu! TIKLAYIN IŞİD, rehin tuttuğu Japonya vatandaşı Kenji Goto ve Rakka’da ele geçirdiği Ürdünlü pilot Muaz El Kesasibe’nin serbest bırakılmasına karşılık, 2005’ten bu yana Ürdün’de tutuklu bulunan intihar saldırganı Sacide Rişavi’nin kendilerine teslim edilmesini istiyordu. Ancak takas işlemlerinin gerçekleşmemesi üzerine geçtiğimiz Cumartesi günü IŞİD Japon rehine Goto’yu öldürmüştü. Ürdünlü pilot Aralık ayında ABD öncülüğündeki koalisyona destek için çıktığı bir görevde kullandığı F16 Suriye’de düştükten sonra IŞİD tarafından alıkonmuştu. Ürdün sosyal medyada yayınlanan görüntülerin kendi pilotlarına ait olduğunu doğruladı. Ürdün geçtiğimiz günlerde IŞİD’in isteği doğrultusunda Kessasibe’yi kurtarmak için rehine takasına hazır olduklarını açıklamıştı.
Ürdün takası kabul etmişti Ürdün Medya ve İletişim Bakanı Muhammed Mumani daha önce, “IŞİD’in Sacide Rişavi’nin serbest bırakılması yönündeki talebini kabul ettiğimizi ve buna hazır olduğumuzu açıklamıştık ancak şu ana kadar pilot Muaz Kesasibe’nin hayatta olduğuna dair bir kanıt elimizde yok. Bununla ilgili garanti istiyoruz” dedi. IŞİD, Ürdün’de hapiste tutulan Sacide Rişavi’nin Ürdünlü pilot Muaz Kesasibe karşılığında serbest bırakılması için verdiği süreyi akşam saatlerine kadar uzatmıştı. TAKAS İÇİN İSTENEN TERÖRİST İDAM EDİLDİ Ürdün Medyadan Sorumlu Devlet Bakanlığından, IŞİD’in, Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe’yi öldürmesinin ardından, arasında örgütün pilot karşılığında salıverilmesini istediği Sacide el-Rişavi’ ile “Ebu Huzeyfe” lakaplı Ziyad Kerbuli’nin de bulunduğu Ürdün hapisanelerindeki üst düzey IŞİD mensuplarının idam edileceği belirtilmişti. Bu sabah saatlerinde ise Ürdün kaynakları IŞİD’in istediği kadın terörist Sacide el-Rişavi ve hapishanelerinde bulunan Ziad Karbouli’nin idam edildiğini açıkladılar. Ürdün Hükümet Sözcüsü ve Medyadan Sorumlu Devlet Bakanı Muhammed Mumani de örgütün pilot Kesasibe karşılığında salıverilmesini istediği Rişavi ile “Ebu Huzeyfe” lakaplı Kerbuli’nin, Ürdün Devlet Güvenlik Mahkemesi’nin kararı doğrultusunda sabaha karşı idam edildiğini duyurdu. Sacide el-Rişavi (35) IŞİD, 2005 yılında Amman’da 57 kişinin yaşamını yitirdiği intihar saldırısının faillerinden olan Rişavi’nin bırakılması karşılığında Kesasibe’yi ve Japon gazeteci Kenji Goto’yu serbest bırakabileceğini açıklamıştı. Ancak geçtiğimiz hafta Goto’nun kafasını kesen örgüt, Ürdün yönetiminin ısrarına rağmen Kesasibe’nin akıbetiyle ilgili sessizliğini korumuştu.
PİLOTUN KUZENİNDEN FLAŞ İDDİA Öte yandan, IŞİD’in yakarak öldürdüğü Ürdünlü pilotun amcasının oğlu Usame el-Kesasibe, infazın 1 ay önce gerçekleştiğini söyledi. Rûdaw’a konuşan Usame el-Kesasibe, Ürdünlü pilot Muaz el-Kesasibe’nin öldürülmesinin planlı bir şekilde yapıldığını, infaz görüntülerinin “Hollywood filmleri ”aratmayacak düzeyde profesyonel çekildiğini belirtti. Yapılan infazın örgütün gücünü aştığını söyleyen el-Kesasibe, “Belli ki infazda başka örgütlerin de eli var.Örgütün amacı İslam’ı kirletmekti” dedi. El-Kesasibe, “Muaz el-Kesasibe, 1 ay önce şehit edilmiş ancak bu bilgiler gizlenerek açıklanmamıştı. Yayınlanan video da üç ay önceden hazırlanmış. IŞİD, onu öldürdüğü için takas süresini uzatıyordu” şeklinde konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir