IŞİD davası: Ebu Hanzala’nın da aralarında bulunduğu 7 kişi tahliye edildi

IŞİD davası: Ebu Hanzala’nın da aralarında bulunduğu 7 kişi tahliye edildi

Terör örgütü IŞİD’in Türkiye’deki yapılanmasına yönelik yürütülen soruşturma kapsamında 7’si tutuklu 96 sanık hakkında açılan davanın 4’üncü duruşması yapıldı. 7 sanık tahliye edildi.

ebu-han-isid-teror

 

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda bulunan 13. Ağır Ceza mahkemesindeki duruşmaya tutuklu sanıklar Halis Bayancuk, Cemil Aslan, Enes Yelgün, Erdal Yaşar, Mehmet Karlı ve Suriyeli Muhammed Mustafa Halli ve Asaad Khelifalkhadr ile 21 tutuksuz sanık hazır bulundu.

“IŞİD’İ DESTEKLEMİYORUM”

Önceki celse ifadeleri alınmayan Suriyeli Muhammed Mustafa Halli ve Asaad Khelifalkhadr, tercüman aracılığıyla ifade verdi. Fransız pasaportlu iki kadını İstanbul’dan Gaziantep’e buradan da IŞİD’e katılmak

üzere Suriye’ye gönderdikleri iddia edilen Suriyeliler, ifadelerinde suçlamaları kabul etmedi. Türkiye’ye kaçak yollarla geldiğini ve burada turizm işiyle uğraştığını anlatan Asaad Khelifalkhadr, “Turizm işiyle uğraştığım için dışarıdan gelen kişilerin istemesi üzerine onları bazen gezdiriyoruz. Kimseyi IŞİD’e göndermedim. IŞİD’i desteklemiyorum. Fikirlerini de benimsemiyorum” dedi.

BAYANCUK’TAN TERCÜMANA TEPKİ

Bu arada lafa giren Ebu Hanzala kod adlı Halis Bayancuk tercümanın eksik çevirdiğini söyleyerek, Asaad’ın ifadesinde IŞİD’ten mağdur olduğunu bu yüzden Türkiye’ye geldiğini söylediğini belirtti.

Tercüman da böyle bir ifadeyi duymadığını söyledi. Tercüman kadınla, Bayancuk arasında ikili diyalog gelişince mahkeme başkanı Ahmet Civelek, Bayancuk’u uyardı.

Mahkeme Başkanı, tercümanın yeminli olduğunu hatırlattı ve sanığa yeniden sordu. Sanık bu kez Suriye’de Beşar Esad’la IŞİD’le arasında çatışma çıkması üzerine artık bizim için yaşanacak bir yer değildi. Bu yüzden Türkiye’ye eşimle birlikte geldim. IŞİD’e adam kazandırdığım söz konusu olamaz” diye konuştu. Diğer Suriyeli tutuklu sanık Muhammed Mustafa Halli de Suriye’deki iç çatışmadan kaçarak kaçak yollarla önce Gaziantep’e oradan da İstanbul’a geldiğini ve burada çay ocağı işlettiğini belirtti. 2 eşinin olduğunu birinin Libya’da birinin de Suriye ‘de kaldığını anlatan Halli, IŞİD’e katılmak üzere kimseyi Suriye’ye göndermediğini söyledi.

“ORAYA DA BİRİLERİ BIRAKMIŞ”

Daha sonra tutuksuz sanıkların ifadelerine geçildi. Sanıklardan İrfan Gül, mahkeme başkanının sorması üzerine evinde bulunan ve oy kullanılmaması yönünde bildirilerin kendisine ait olmadığını, evinin önünde bulduğunu

ve üzerinde ayetler olduğu için nasıl imha edeceğini bilemediğini söyledi. El Kaide operasyonunda tutuklanan ve bu davada tutuksuz sanık olan Gökhan Bulut da Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS)’yle katıldığı duruşmada tutuklanmasına gerekçe olan bomba ve silahların sorulması üzerine, bombaların kiraladığı arabada bulunduğunu ve kendisine ait olmadığını ileri sürdü. Bulut, “Bombalar arabanın bagajında değil, motor kısmında bulundu. Oraya da birileri bırakmış. Bombalar bana ait değil. Zaten o davada silahtan ceza aldım. Örgüt üyeliğinden beraat ettim” diye konuştu.

SANIKLARA TAHLİYE

Duruşmada aralarında Halis Bayancuk’un da bulunduğu 7 tutuklu sanığın tamamı tahliye edildi.

TÜRKİYE’Yİ TEHDİT NİTELİĞİNDE SÖZLER SÖYLEMİŞTİ

Ebu Hanzala kod adını kullanan Bayuncuk, Ramazan’da IŞİD propagandasıyla bayram namazı kıldırmış ve cihat çağrısı yapan bir konuşma yapmıştı. Ömerli Barajı’nda çekildiği tahmin edilen görüntüde demokrasiyi eleştiren Bayancuk, şeriat yönetimi istediklerini söylemiş ve Türk hükümetine yönelik eleştirilerde bulunup tehdit niteliğinde sözler söylemişti.

Bayancuk, “Müslümanların evlerini sabah 5’te basarsanız, mahremiyetini çiğnerseniz, sizi Allah’a şikayet ederiz. Aklınızı başınıza alın” demişti.

Halis Bayancuk’un bu konuşması “T.C. Rejiminin Başındakilere Bir Uyarı” başlığıyla etkinliği organize eden gruplar tarafından sosyal medyada paylaşılmıştı.

HALİS BAYUNCUK KİMDİR?

‘Ebu Hanzala’ kod adını kullanan Bayuncuk, Hizbullah örgütüne mensup olan ve Hizbullah’a üye olmaktan hükümlü bulunan Hacı Bayancuk’un oğludur. Bayuncuk, 2008 yılında İstanbul ilinde 2. Sinagog baskını eylemine hazırlık yaparken yakalandı. Halis Bayuncuk,tutuklanıp bir yıl sonra da tahliye edildi.
Tahliye olduktan sonra polis tarafından takibe alınan Bayuncuk, verdiği talimatlarla örgütün büyük bir eylem hazırlığında olduğu tespit edildi.

2011 yılında polisin 50 adrese düzenlediği operasyonda Halis Bayuncuk’un da aralarında bulunduğu 42 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alındıktan sonra tutuklanan Bayuncuk, 24 Ocak 2013 yılında tahliye edildi.
Bayuncuk’un yazıları Tevhid dergisinde yayınlanırken, derginin internet sitesinde Ebu Sehran es-Surî imzalı Kürtçe “Werin İslame” Türkçe “Gelin İslam’a” kitabı da bulunuyor.

DHA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir