Erzurumda New Cityden hayali ev alanlar polisle çatıştı

Erzurum’da ruhsat ve projesi olmadığı gerekçesiyle Büyükşehir Belediyesi tarafından inşaatı durdurulan 2 bin konutluk New City Projesi’nde maket üzerinde daire alanlarla polisler arasında arbede çıktı.
arbede-erzurum-new-city-projesi
Arbedenin ardından New City’e dönen eylemcilerden biri 13 katlı binanın çatısına çıktı.
Merkez Palandöken İlçesi’ndeki Yenişehir semtinde, Büyükşehir Belediye eski Başkanı Ak Parti’li Ahmet Küçükler döneminde 2 bin konut yapmak için ortaya çıkan Müteahhit Ahmet Metin Karadayı, inşaata başlamadan dairelerin bir bölümünü pazarladı. İmar İskan eski konutlarında oturanların evlerini yıkarak daire vereceğini bildiren Karadayı’nın inşaatı ruhsat ve projesi olmadığı gerekçesiyle şimdiki Belediye Başkanı AK Parti’li Mehmet Sekmen tarafından durduruldu. Başkan Sekmen, belediyeden aldığı arsanın parasını ödemeyen Karadayı’nın mağdur ettiği kişilere seslenerek hukuki yollara başvurmalarını önerdi.
erzurum-new-city-polisle-catisma
New City Projesi’nden daire alan yaklaşık 50 kişi, bugün Büyükşehir Belediyesi önünde bir araya gelerek belediyeye girmek istedi. Slogan atan New City mağdurları belediyenin çevresindeki demir korkulukları kırarak polis engelini aşmaya çalıştı. Ancak belediyenin önüne barikat kuran çok sayıda çevik kuvvet polisi toplananların belediyeye girmesini engelledi. Aralarında kadınların da bulunduğu eylemciler belediyenin protokol girişine yönelince polis bu kez burada önlem aldı. Güvenlik Şube Müdürü Erkut Çelik, megafonla konuşarak eylemcilere yolu açmalarını aksi halde müdahalede bulunacaklarını söyledi. Yaklaşık 3 saat Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ile görüşmek için bekleyen eylemciler bu konuda olumlu yanıt alamayınca polis barikatını aşmak istedi. Gaz maskeleriyle hazır bekleyen polisler eylemcilerin belediyeye girmesini kalkanlarla engelledi. Polise kar kütleleri ve tekme atan eylemcilerle güvenlik görevlileri arasında arbede çıktı. Eylemlere katıldığı gerekçesiyle işinden kovulduğunu iddia eden ve arbede sırasında fenalaşan Emre Doğan bir süre yerde baygın yattı. Yerde hareketsiz yatan eylemciye polis ilk müdahaleyi yaparak su içirdi. Uyanan Emre Doğan bir süre ağladıktan sonra olay yerine gelen ambulansla hastaneye kaldırıldı. (DHA)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir