Erkeklerde sık sık idrara çıkma nedenleri?

erkeklerde-idrara-cikma

erkeklerde-idrara-cikma

Erkeklerde sık sık idrara çıkma nedenleri?

Erkeklerde sık sık idrara çıkmak bazen bir hastalığın belirtisi olabilir. Orta yaş ve üzeri erkeklerde en sık görülen şikayetler arasında yer alır. Sık sık idrara çıkma durumu sadece iyi huylu prostat büyümesine değil, mesane ve alt idrar yolu hastalıklarına da işaret edebiliyor. Prostat büyümesi ile benzer belirtiler veren sık idrara çıkma durumu bu hastalıkların teşhis ve tedavisinde geç kalınması halinde mesane kanseri gibi ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir. Bu makalemizde 40 yaş üstü erkeklerin sık idrara çıkmadaki sıkıntılarına ve olabilmesi muhtemel durumlara değineceğiz.

40 yaşını geçmiş erkeklerde prostat büyümesi ve prostat kanseri korkusu nedeniyle genellikle idrarla ilgili bütün şikayetler anında prostatla ilişkilendirilir. Mesane ve ondan sonraki alt idrar yolu ile ilgili pek çok hastalık benzer belirtiler verdiği için idrar yapma ile ilgili yakınmaları sadece prostat hastalığına bağlamak son derecede yanlıştır. Sık idrara çıkma gibi bu ve buna benzer şikayetlerle bir üroloğa başvurulduğunda, muayene yapıldıktan sonra ilave olarak birkaç basit tetkik ile şikayetlerin nedeni basit olarak ortaya çıkarılmaktadır. 

Böylelikle hastalıklar çok basit uygulanan tedavilerle iyileştirilebilir ve tedavide geç kalınması durumunda hayatı tehdit edebilecek hastalıkların önüne çok erken zamanlarda geçilebilir. 
Prostat büyümesi ile benzer etkiler veren hastalıkların en sık görülenleri arasında ise mesane kanseri, aşırı aktif mesane, prostat iltihabı, şeker hastalığı, idrar yolu enfeksiyonu, idrar yolu ve mesane taşı, parkinson hastalığı, kalp yetmezliği, bel fıtığı ve gece sık idrara çıkma hastalıkları sayılabilir. 
Özellikle genelde sigara içen erkeklerde sık rastlanılan mesane kanseri ise sıklıkla ağrısız kanama ile ortaya çıksa da idrarda yanma, idrara çıkarken zorlanma, sık idrara gitme, idrardan sonra rahatlayamama gibi belirtiler de verebilmektedir.
Sık sık idrara gitmenin önemli belirtilerinden biri de şeker hastalığıdır. İdrara şeker karışımı nedeniyle ortaya çıkan bu rahatsızlığın tanısı basit bir idrar tahliliyle hemen ortaya çıkmaktadır. Hastalığın tedavisi edilmesiyle idrar şikayeti hemen düzelir.

Bu ve buna benzer erkek blogu ve erkeklerle ilgili tüm bilgiler için www.bilgiburada.net sitesini ziyaret edebilirsiniz.

erkeklerde-idrara-cikma
erkeklerde-idrara-cikma