Dört eski bakan için karar verildi

Zafer Çağlayan, Muammer Güler ve Egemen Bağış’ın Yüce Divan’a sevk edilmesine yönelik önergeler Meclis Genel Kurulu’nda yapılan oylamada reddedildi.

Adları rüşvet ve yolsuzluk iddialarına karışan eski Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, eski AB Bakanı Egemen Bağış, eski İçişleri Bakanı Muammer Güler, eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar için TBMM Genel Kurulu’nda oturum düzenlendi. Eski bakanlar Erdoğan Bayraktar, Muammer Güler ve Egemen Bağış, Genel Kurul’a geldi. Annesinin cenaze töreni için Muş’a giden Zafer Çağlayan salonda yer almadı.

meclis-aklama

ÖNERGELER BİRLEŞTİRİLDİ

Soruşturma Komisyonu raporunun görüşülmesinin tamamlanmasının ardından önergelere geçildi. 4 eski bakanın her biri için verilmiş 50’den fazla önerge birleştirilerek okundu. Önergelerin okunmasının ardından kritik oylama başladı. İlk olarak Zafer Çağlayan’ın Yüce Divan’a sevkiyle ilgili gizli oylama yapıldı. CHP lideri Kılıçdaroğlu ve MHP lideri Devlet Bahçeli de sıraya girerek oylarını kullandı. MÜKERRER OY TARTIŞMASI Oy tasnifi sürerken MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in yerine Orman ve Su işleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun vekaleten oy kullandığını belirtti. Bahçekapılı, kendilerindeki bilgiye göre Çelik’in yerine Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli’nin vekaleten oy kullanacağı bilgisinin olduğunu söyledi.

 

Bahçekapılı’nın “Kendisine soralım” demesi üzerine Canikli, Vural’ın yanına gelerek tek oy kullandığını söyledi. Vural, mükerrer oy olduğu için oylamanın iptal edilmesi gerektiğini ileri sürdü. Bu sırada grup başkanvekilleri, Eroğlu ve çok sayıda milletvekili Başkanlık Divanı önüne yığıldı. Tartışmalar sürerken Başkanvekili Bahçekapılı, gizli oylama sonucunu açıkladı. Buna göre, Zafer Çağlayan hakkındaki önerge 242’ye karşı 264 oyla reddedildi. 7 oy çekimser, 1 oy boş, 3 oy da geçersiz sayıldı. Oylamaya 517 milletvekili katıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir