Çinli maden patronu idam edildi

Çinli maden patronu idam edildi

Çin’in Siçuan bölgesinde mafya tarzı faaliyetlerde bulunan holdingun eski patronu Liu Han idam edildi. Hanlong Grubu’nun eski başkanı geçen yılın Mayıs’ında “mafya tarzı adam suçlara ve cinayetlere girişmekle” suçlanarak idama mahkum edilmişti.

cin-idam-edildi-mafya

Çin‘in Siçuan bölgesinde mafya tarzı faaliyetlerde bulunan holding patronu Liu Han idam edildi.

Hanlong Grubu’nun eski başkanı geçen yılın Mayıs’ında “mafya tarzı adam suçlara ve cinayetlere girişmekle” suçlanarak idama mahkum edilmişti.

Şinhua haber ajansı, Çin yüksek mahkemesinin idam cezalarını onaması ardından, Liu’nun küçük kardeşi Liu Wei ve diğer 3 yardımcısının da idam edildiklerini bildirdi.

Liu’nun, eski Politbüro üyesi ve eski emniyet sorumlusu Zhou Yongkang ile yakın ilişkileri olduğuna inanılıyor. Zhou, Aralık ayından bu yana, yolsuzluk soruşturması çerçevesi altında gözaltında tutuluyor.

Son aylarda Siçuan bölgesinden 7 üst düzey yetkilinin faaliyetleri de incelenmeye başladı.

Siçuan merkezli Hanlong Grubu madencilik, telekomünikasyon ve kimyasal ürünler de dahil birçok sanayi kolunu bünyesinde toplayan büyük bir özel holding.

Liu Han, iirketin başkanlığını yapmaktayken büyük bir varlığa ve etkiye sahip olmuştu.

Şinhua ajansı, “hükümet yetkililerince korunan ve faaliyetlerine göz yumulan şirketin, Siçuan’daki Guanghan kentinde kumar endüstrisini tekeline aldığını, yerel halka zorbalık yaptığını ve yerel ekonomiyle sosyal düzene gerçekten büyük zararlar verdiğini” belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir