Ceza avukatı nedir ve ne iş yapar?

Kayseri Avukat

Kayseri Avukat

Ceza avukatı nedir ve ne iş yapar?

Ceza avukatı nedir ve ne iş yapar sorusuna cevap arayan yüzlerce insan vardır. Normalde mevzuatta ceza avukatı isminde bir avukatlık dalı henüz tanımlanmamıştır ve ceza davalarına giren bütün avukatların kendini ceza avukatı olarak tanıtması da yasal değildir. Fakat halk arasında ceza davalarına giren avukatlara ağır ceza avukatı veya ceza avukatı denildiği bilinmektedir. Uygulamada asliye ceza mahkemesinin yetkisindeki davalara giren avukatlar için de ceza avukatı terimi kullanıldığı görülmektedir. Biz de sizlere bu tanımı açıklarken halk arasında kullanıldığı gibi daha anlaşılır olması için ceza avukatı terimini kullanacağız.

Ceza avukatının en önemli görevi, ceza mahkemelerinde görülen davalarda mağdur, sanık ve müştekilerin adil yargılanması için savunmalarını yapmak ve müvekkillerinin haklarını en iyi şekilde savunmaktır. Bununla beraber dava mahkemeye gitmeden önce de soruşturma durumundayken de müvekkillerinin haklarını korumakla ve savunmakla sorumludur. Kanunlar önünde suç işledikleri nedeniyle yargılanan kişiler, yargılama sonucunda ağır cezalar ile karşılaşma durumunda olabilirler. 

Diğer yandan mağdur durumunda olan kişiler de suça maruz kalmaktan dolayı hakları maalesef zarar görebilmektedir. Bu gibi durumlarda büyük bir sorumluluk sahibi olan ceza avukatları, bu sorumluluklarını yerine getirebilmek için çok iyi çalışma yapmaları ve dava dosyasını en ince detayına kadar araştırmaları gerekmektedir. Aksi durumda ceza davalarının sonuçları çok büyük hak kayıpları yaşanmasına sebep olabilir.

Bu nedenlerden dolayı ceza davalarında, alanında uzmanlaşmış ve sorumluluklarını yerine getiren bir ceza avukatı tarafından profesyonel destek almak büyük önem taşımaktadır.

Bunun için kayseri avukat adresini tavsiye edebiliriz. Ceza avukatının en önemli sorumlulukları arasında müvekkili ile etkili bir iletişim kurmak ve bu iletişimin şeffaf olmasını sağlamakta vardır. Çünkü müvekkilin avukatından sakladığı ya da yanlışlıkla istemeden atlayacağı en ufak bir detay, davanın sürecini bambaşka bir boyuta taşır ve istenmeyen durumlarla karşılaşılabilir. Bu nedenle ceza avukatının yargılama sürecine hakim olması, davanın içinde olan bütün bireylerle ayrıntılı bir şekilde görüşmeler düzenlemesi ve dava dosyasını büyük bir sorumlulukla inceleyip takibini gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Kayseri Avukat
Kayseri Avukat