Bu Elbise Ne Renk

Bu elbise hangi renk?

Twitter’da fotoğraftaki elbisenin rengi üzerine binlerce yorum yapıldı. Kimisi mavi-siyah, kimisi sarı-beyaz dedi.

bu-elbise-hangi-renk

Arkadaş arasındaki anlaşmazlık dünyaya yayıldı, sosyal medyada yer yerinden oynadı! Fotoğraftaki elbisenin rengi hiç de gördüğünüz gibi olmayabilir. Bizden size tavsiye bu fotoğrafı bir yakınınızla paylaşın…

Söz konusu görsel, 21 yaşındaki İskoç şarkıcı Caitlin McNeill tarafından Tumblr’da yayınlandı ve sosyal medyada kıyamet koptu.

Bazı kullanıcılar elbiseyi altın sarısı ve beyaz olarak algılarken, bazıları ise mavi ve siyah olarak görüyor.

30 YILDIR ARAŞTIRIYORUM BÖYLESİNİ GÖRMEDİM

Konuyla ilgili Wired’a açıklama yapan Washington Üniversitesi renk araştırmacısı Jay Neitz “30 yıldır insanların renk algılarını araştırıyorum ve bu şimdiye kadar karşı karşıya kaldığım en radikal vaka” dedi.
bu-elbise-ne-renk

Neitz yaşanan anlaşmazlığın göz fizyolojisi ile ilgili olabileceğini söyledi. Araştırmacı insan gözünün yıllar boyunca değişim geçirdiğini belirtti ve yaşlanan kişilerin gözlerinin mavi ışığa olan duyarlılığını kaybettiğini belirtti. Bu nedenle yaşı daha ileri olan kişilerin bu elbiseyi beyaz ve altın rengi olarak gördüğünü tahmin ettiğini söyleyen Neitz ancak elinde yeterli veri olmadığı için bu tezi kanıtlayamayacağını belirtti.

PEKİ GERÇEK RENGİ NE?

Tartışmalara noktayı koyan ise dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden Adobe oldu. Konuya ilişkin bilgisayar yazılımından faydalanan Adobe uzmanları, elbisenin renginin mavi ve siyah olduğunu açıkladı.

İnternet üzerinden de satılan ve bir manken üzerinde teşhir edilen elbisenin gerçek renginin mavi ve siyah olduğu anlaşıldı.

Elbisenin rengi üzerine Twitter’da dönen tartışmalara ünlü yıldızlar da katıldı. ABD’li reality şov yıldızı Kim Kardashian, elbiseyi altın sarısı ve beyaz; rapçi eşi Kanye West ise siyah ve mavi gördü.

ABD’li ünlü şarkıcı Taylor Swift de “saçma olarak” nitelendirdiği tartışmaya kendini tutamayarak katıldı ve görüşünü “Açık bir şekilde mavi ve siyah” olarak dile getirdi. Kanadalı pop yıldızı Justin Bieber da elbiseyi Swift gibi mavi ve siyah gördü.

bu-elbise-hangi-renklerde

Oscarlı oyuncu Julianne Moore ve komedyen Mindy Kaling de elbiseyi beyaz ve altın rengi olarak gördüklerini açıkladı.

bu-elbise-ne-renklerde

Elbisenin fotoğrafını paylaşan McNeill

McNeill dünyayı ikiye bölen tartışmaya neden olan fotoğrafın hikâyesini ise şöyle anlattı:

“İki yakın arkadaşım evlenirken gelinin annesi fotoğrafı çekip kızına gönderdi. Arkadaşım da elbiseyi nişanlısına gösterdi ve rengiyle ilgili anlaşmazlığa düştüler. Bütün arkadaşlarımız da ihtilafa düştü.”

Sonra McNeil yetenek avcısı Sarah Weichel’a atfedilen Tumblr sayfasından fotoğrafı paylaşınca da sosyal medya yıkıldı.

24 SAATTE 3.5 MİLYON TWEET

Sosyal medyada son bir ay içinde “dress” (elbise) kelimesi kullanılarak 7 milyon tweet atıldı. Bu tweet’lerin 3.5 milyonunun ise son 24 saatte atılmış olması, söz konusu fotoğrafla ilgili tartışmaların Twitter’daki boyutunu da gözler önüne serdi.

(Haber7)

Etiketler: twitter, Bu elbise hangi renk?

‘Bu elbise ne renk?’

Dünya sosyal medyasının artık yepyeni bir gündem maddesi var: Bu elbise ne renk? Beyaz ve altın sarısı mı yoksa mavi ve siyah mı? Dünya genelindeki sosyal medya kullanıcıları ikiye bölünmüş durumda

bu-elbise-hangi-renk-orjinali

Swiked adlı bir tumblr hesabında paylaşılan bu fotoğraftaki elbisenin rengi dünyayı ikiye böldü
Tüm dünya dün akşamdan beri bu elbisenin rengini konuşuyor. Kimisi ‘beyaz ve altın sarısı’ derken, kimisi de ‘mavi ve siyah’ diyor ve kimse kendi görüşünden geri adım atmıyor.
‘BİZ KARAR VEREMEDİK. ÇILDIRMAK ÜZEREYİZ. YARDIM EDİN’

Fotoğraf ilk olarak Swiked adlı bir tumblr hesabında paylaşıldı. “Arkadaşlar lütfen bana yardım edin… Bu elbise altınsarısı-beyaz mı, yoksa siyah-mavi mi? Ben ve arkadaşlarım bir türlü karar veremiyoruz ve çıldırmak üzereyiz” yazan kullanıcının fotoğrafı altında büyük bir tartışma başladı. Daha sonra da tartışma bütün sosyal medyaya, sonra da haber sitelerine sıçradı.

İnternette paylaşılan orijinal fotoğraf ortadaki… Aynı fotoğraftaki elbise Photoshop programı kullanılarak beyaz ve altın sarısı (solda) veya mavi ve siyah hale getirilebiliyor

EKŞİ SÖZLÜK DE TARTIŞMAYA KATILDI

Olayın Türkiye’de yayılması ise, Ekşi Sözlük’te “renkleri anlaşılamayan elbise fotoğrafı” başlığının açılması sonrasında yaşandı. Bu sabah saat 09.00 itibariyle tam 9 sayfa entry girilen başlıkta en dikkat çeken açıklama ise, olayı “mavi hissizliği” denilen bir duruma bağlayan ‘corona borealis’ kullanıcısının yorumu. Entry’de şöyle deniliyor: “Özetle “mavi hissizliği” denen led / lcd ekranlarla hayatımıza girmiş bir göz zayıflığını ortaya çıkarmış fotoğraftır. Beyaz görenler tasarımla ve renklerle uğraşıyorlarsa, yazık. İnterneti sallayıp kavurmuş, çok kişinin beynini yakmış. Birbirinden ayrılan çiftlerin bile olduğu durumu yaratmıştır.”

bu_elbise_hangi_renk_orjinal_tumblur

İşte Tumblr hesabındaki o paylaşım

SEBEPLERİ TARTIŞILIYOR

Yine Ekşi Sözlük kullanıcısı ‘salt benlik’in açıklamasına göre ise, göz yanılsamasının sebebi şunlar:

– buzdolabıyla çekilmiş fotoğraf kalitesi

– kişiden kişiye değişen renk ayrım ve algı farklılığı

– fazla pozdanmış fotoğrafa yapılan gözsel optik düzeltme (referansı gölge veya aydınlık olarak almak)

– led ekranlı çoğu alette, ekranda, vb. mavi ışığın çokça kullanılması ve mavi-korluğu/hissizliği yaratması”

Tartışmaya ilginç bir şekilde ünlüler de katıldı. Taylor Swift’ten oyuncu BJ Novak’a kadar herkes bu tartışmaya dahil oldu. Sonuç olarak, elbisenin rengine dair net bir sonuca ulaşılamadı ise de şu kadarı herkesin ortak fikri:

Ortada bir göz yanılsaması, bir renk bozulması var. Fotoğrafın renklerini açtığınız zaman beyaz-altın sarısı, mevcut haliyle baktığınızda ise mavi-siyah görünüyor.

Haberin Etiketleri:Türkiye medya LCD Mavi Ten Elbise Oyuncu Taylor Swift Renk kimisi Taylor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir