AP’den önemli açıklama

AP’den önemli açıklama

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, Avrupa Birliği’nin Türkiye ile sığınmacı krizi meselesinde anlaşmaya varacağını söyledi.

ap-avrupa-birligi-turkiye-anlasmasi

Avrupa Birliği‘ne üye 28 ülkenin devlet ve hükümet başkanları, mülteci kriziyle mücadeledeTürkiye‘nin desteğini alma amacıyla hazırlanan taslak anlaşma metniniBrüksel’de ele alıyor. Zirveye yarın katılacak olan Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun bu gece AB Konseyi Bakşanı Donald Tusk ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Öte yandan AB Dönem Başkanı ve Hollanda Başbakanı Mark Rutte, mülteci krizinin çözümü için Türkiye ile

anlaşmaktan başa bir alternatiflerinin olmadığını söyledi.

İki gün sürecek AB Zirvesi öncesinde açıklama yapan Mark Rutte, “Bir anlaşmaya ulaşmak zorundayız.” dedi. Rutte, anlaşmanın önünde bazı yasal engellerin de bulunduğunu dile getirdi.

Avrupa Birliği’nin Türk vatandaşlarına vizesiz seyahat imkanı sağlamaya hazır olduğunu belirten Rutte, fakat bunun için şartların yerine getirilmesi gerektiğini hatırlattı.

KIBRIS RUM KESİMİ’NDEN ÖN ŞART

Kıbrıs Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis, Türkiye ile AB arasında anlaşmayı onay vermek için hangi şartı öne sürecekleri sorusuna cevap verdi.

AB Zirvesi öncesinde gazetecilerin konuyla ilgili sorusuna cevap veren Rum lider, “Bu çok kolay. Eğer Türkiye, Ankara protokolündeki ve müzakere çerçevesi kapsamındaki yükümlülüklerini yerine getirirse problem kalmaz. Aksi takdirde yapabileceğimiz bir şey yok.” dedi.

AB ile varılan anlaşma gereği Türkiye’ye gelmesi planlanan 3 milyar Euro’luk yardımın ilk kısmı geçtiğimiz günlerde Ankara’ya ulaşmıştı.

Rum Kesimi, Türkiye’nin limanlarını ve havalimanlarını AB üyelerine açmayı kabul ettiği Ankara Protokolü’nü kendileri için de uygulamasını istiyor. Ancak bu şartlar 5 müzakere faslı üzerindeki blokajlarını kaldırabileceklerini belirtiyor. Türkiye de mülteci krizine karşı etkin işbirliği için fasıllar üzerindeki siyasi blokajların kaldırılmasını talep ediyor.

Türkiye-AB Zirvesi’nin ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu, AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklama yapmıştı.

Anlaşmaya varıldığı takdirde; Türkiye kıyılarından yola çıkıp Yunan adalarına ulaşan tüm göçmenler, buna Suriyeli mülteciler de dahil, Türkiye’ye geri gönderilecek. Bunun karşılığında AB

ise Türkiye’ye gönderilen her bir Suriyeli karşılığında Türkiye’den bir mülteci alacak.

2016’nın başından bu yana Ege’yi geçerek Yunan adalarına ulaşan 130 bin göçmenin yüzde 50’den azı Suriyeliydi. Kalanlar ise AB’nin ekonomik göçmen olarak tanımladığı Pakistanlılar, Afganlar, Iraklılar ve İranlılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir