ABD’de aynı aileden üç Müslüman evlerinde ölü bulundu

ABD’de aynı aileden üç Müslüman evlerinde ölü bulundu

Kuzey Carolina eyaletine bağlı Chapel Hill kentinde Müslüman olduğu öğrenilen üç kişi, evlerinde ölü olarak bulundu. Craig Stephen Hicks adlı şüpheli polis tarafından gözaltına alındı. Cinayetin nedeniyle ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

abd-kanli-musluman

ABD‘de Kuzey Carolina eyaletine bağlı Chapel Hill kentinde Müslüman bir aileden aileden üç kişi, evlerinde ölü olarak bulundu. Polisin cinayetlerle ilgili olarak 46 yaşındaki Craig Stephen Hicks adlı şüpheliyi gözaltına aldığı belirtiliyor.

Polis, ölenlerin kimliğini 23 yaşındaki Deah Shaddy Barakat, 21 yaşındaki Yusor Muhammed ve 19 yaşındaki Razan Muhammed Ebu Salha olarak açıkladı. Yusor Muhammed’in Deah Shaddy Barakat’in eşi, Razan Muhammed Ebu Salha’nın ise kardeşi olduğu belirtildi.

ABD basınında saldırıyı gerçekleştiren Hicks’in polise teslim olduğu ve cinayetleri itiraf ettiği yazıldı.

Independent gazetesi, çoğunlukla akademisyen ve genç çalışanların yaşadığı apartmanda, öğleden sonra 17.00 sularında silah sesleri duyulduğunu ve bunun üzerine yetkililerin binaya geldiğini bildirdi.

Polis, cinayetlerin nedeniyle ilgili bir açıklama yapmadı ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

abd-musluman-cinayet

Sosyal medyada basına öfke

Cinayetin büyük haber kanallarında ve gazetelerde yer almaması, sosyal medyada öfkeli tepkilere neden oldu. Twitter’da “ChapelHillShooting” (ChapelHillCinayeti) adlı etiket, dünya çapında trend haline geldi.

Türkiye’deki bazı Twitter kullanıcıları da, haberin medyada yer almamasına tepki gösterdi.

Yabancı hesaplardan ise cinayeti “Charlie Hebdo” cinayeti ile karşılaştıranlar oldu. Bazıları ise ABD Başkanı Barack Obama ile dini liderlerin bu saldırıyı kınamasını talep etti.

Öldürülen Deah Barakat’ın Twitter adresinden yazdığı bazı mesajlar, tepki gösterenler tarafından paylaşıldı.

Özellikle de Barakat’ın Twitter hesabına yazdığı “İnsanların sürekli ‘Tüm Yahudileri öldürmeliyiz’ ya da ‘Tüm Filistinlileri öldürmeliyiz’ mesajı vermesine çok üzülüyorum. Sanki bu bir şeyleri çözecekmiş gibi” sözleri çok ilgi gördü.

abd-3-musluman-olu-bulundu

Sosyal medya hesaplarından Deah Barakat ve Yusor Ebu Salha’nın yeni evlendiği, Barakat’ın Kuzey Carolina Üniversitesi’nde dişçilik fakültesinde okuduğu ve Filistinli çocuklar için diş sağlığı hizmeti veren bir kuruluşta gönüllü olarak çalıştığı anlaşılıyor.

abd-turkiye-cinayet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir